ZADANIA – ZERÓWKA

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

11. 03. Proszę pokolorować obrazki: Zadania dla zerówki

18. 03. Kolejne plansze do pracy KARTY PRACY DLA 0

6. 04 DODATKOWE MATERIAŁY DO PRACY Z DZIEĆMI: zadanie 1, Zadanie 2, Zadanie 3, zadanie 4, zadanie 5.

RELIGIA

Zachęcam do wzięcia udziału w konkursach wielkopostnych:

  1. Zrobienie w domu drogi krzyżowej (materiały mogę dostarczyć – proszę o info),
  2. Zrobienia pudełkowego kościoła,
  3. Narysowanie jednego z dziesięciu wskazań ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Wyszyńskiego (szczegóły są na stronie naszej szkoły).

Szczegóły są TUTAJ.

W ramach relaksu, dobrej zabawy i przygotowania do świąt zamieszczam tutaj kilka obrazków do pokolorowania. Każdy kto uzbiera pakiet dostanie nagrodę: Jezus-Król, hosanna, triduum1

20. 03. Pan Jezus umiera na krzyżu z miłości do nas. Proszę pokolorować obrazek 34. Pan Jezus umiera na krzyżu i nauczyć się słów: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Drodzy Rodzice: Pan Jezus umarł na krzyżu, aby nas zbawić. Uczynił to ponieważ nas kocha. Ludzie rozmiłowani w Bogu przeżywają każdy piątek jako pamiątkę tej ofiary: czyszczą krzyże w domu, przystrajają je, nie jedzą mięsa. W Wielki Piątek adorują krzyż i całują go. Czy Wasze dziecko wie, jak trzeba kochać i cenić krzyż?

23. 03. Modlitwa przy Bożym Grobie. Nie wiadomo czy w tym roku w naszych kościołach powstaną Boże Groby. Dlatego przygotujmy w naszych domach miejsce/ołtarzyk gdzie będziemy mogli przeżywać wydarzenia z Wielkiego Tygodnia: Niedzielę Palmową, Ustanowienie Eucharystii, Śmierć Jezusa na krzyżu, czuwanie przy grobie i zmartwychwstanie. W załączniku są cztery obrazki proszę je pokolorować – może posłużą one do wystroju naszego miejsca modlitwy Wielki Tydzień. Obrazek zmartwychwstania otrzymają Ci, którzy zrobią zdjęcie swoich prac i wyślę je na adres starzectomek@gmail.com lub na messengera lub mmsem

26. 03. Zbliża się Niedziela Palmowa. Nie będzie możliwości przyjścia do kościoła i pokazania swojej palmy. Dlatego zachęcam rodziców, aby wraz z dziećmi poszukali w internecie jak zrobić palmę, jest mnóstwo instrukcji i filmów na ten temat. Jeżeli macie czas to przygotujcie taką palmę, mniejszą lub większą, jaką potraficie, zróbcie zdjęcie i prześlijcie je najlepiej na maila do ks. Tomka (starzectomek@gmail.com – wtedy jest najlepsza jakość zdjęć). Utworzymy z nich galerię na stronie naszej szkoły. A jeżeli nie potraficie albo nie macie materiału na palmę to nic się nie martwcie, zrobimy na następny rok w szkole.

Wiem, że będzie to trudne do ogarnięcia, ale ogłaszam, że nasza tarnowska diecezja chce poprowadzić rekolekcje dla dzieci w internecie. Nasza szkoła jest już po rekolekcjach, które były o św. Elżbiecie w listopadzie 2019 r. Zachęcam do wzięcia udziału! Szczegóły na plakacie. A pod tym linkiem będę umieszczane filmy-spotkania: O TUTAJ!

03. 04 Zmartwychwstanie Pana Jezusa. To najważniejsza prawda naszej wiary. Ona zmieniała nasze spojrzenie na cel i sens ludzkiego życia: żyjemy, podejmujemy trudy, cierpienia po to, by na wzór Jezusa ZMARTWYCHWSTAĆ. Proszę dzieciom opowiedzieć jak Jezus cierpiał, jak został zabity i że zmartwychwstał! Tutaj są opisy biblijne do wykorzystania: MT 27 i MT 28. Tutaj zamieszczam slajdy do wykorzystania: ukrzyżowanie i śmierć Jezusa oraz zmartwychwstanie.

6. 04 Alleluja – radosny śpiew zmartwychwstania. Wczoraj w Niedzielę Palmową rozpoczął się w Kościele Wielki Tydzień: czas rozważania Męki Pańskiej. Pamiętaj: do wtorku można przysłać zdjęcie palmy, za którą otrzymasz ocenę celująca z aktywności i nagrodę.

Chcesz dobrze przeżyć ten czas? Zatem poproś rodziców lub sam wykonaj zadanie: poznaj Wielki Tydzień. Dla rodziców umieszczam poradnik na czasy klęsk, zagrożeń i prześladowań, zatytułowany: Jak-przeżyć-i-zachować-wiarę-gdy-zabraknie-kościoła-i-księdza-A4

Mimo różnych niebezpieczeństw, które zagrażają nam i naszym bliskich życzę, by zwycięstwo Chrystusa Zmartwychwstałego dało nam nadzieję na to, że nadejdą dla nas lepsze czasy. ks. Tomek

17. 04 W niedzielę, będzie wielkie święto ustanowione przez JP2 na prośbę Jezusa Miłosiernego, który zwrócił się o to do siostry Faustyny. Warto w tym dniu powierzyć siebie i swoją rodzinę Bożemu Miłosierdziu odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia – jak to się robi znajdziesz TUTAJ. Proszę z dziećmi zrobić wizerunek Jezusa Miłosiernego wg tego zdjęcia:

TUTAJ znajdziesz kartę do wydruku. Jeżeli nie masz drukarki proszę, aby dziecko spróbowało narysować ten wizerunek po swojemu – zwróćmy uwagę na dwa promienie czerwony i niebieski. Skąd się wzięły? – przeczytaj sobie TUTAJ ew. Jana 19, 28-37

20. 04 Pozostańmy w klimacie Bożego Miłosierdzia. Zachęcam do oglądnięcia filmu z serii aureola o św. siostrze Faustynie. Jest on TUTAJ. Mała Armia Jezusa nagrała piękną piosenkę o Faustynie, warto jej wysłuchać i pośpiewać z dzieckiem. Jest TUTAJ. Gdyby ktoś miał drukarkę to można wydrukować i dać dziecku do pokolorowania obrazek Jezusa Miłosiernego. Jest tutaj: Jezu Ufam Tobie – kolorowanka.

25. 04 Zachęcam Was Drodzy Rodzice do zainstalowania na telefonie lub tablecie aplikacji Biblia dla dzieci. Poprzez interaktywne przygody i piękne animacje, dzieci odkrywają wielkie opowieści biblijne. Aplikacja Biblii dla Dzieci to wiele wspaniałych przeżyć. Zaprojektowano ją tak, aby zachęcała do wracania do niej. To początek miłości do Słowa Bożego, miłości na całe życie. Po kliknięciu na obrazek zostaniesz przekierowany na stronę sklepu play:

27. 04 Wczoraj była Niedziela Biblijna, która rozpoczęła 12 Tydzień Biblijny. Warto dziś odszukać Pismo święte. Odkurzyć je, pocałować i otworzyć, aby poczytać. Proponuję tekst z Ewangelii. Warto zaprosić rodzinę do wspólnego czytania. Jak ono może wyglądać?

0. Przed czytaniem usiądźmy wszyscy wygodnie wokół jakiegoś stołu lub miejsca, można zapalić świecę, przygotujmy wcześniej Pismo Święte i wybierzmy w nim najlepiej fragment z Ewangelii.
1. Rozpoczynamy od krótkiej modlitwy np.: Duchu Święty przyjdź do naszych serc i umysłów i oświeć je podczas czytania i rozważania słów Jezusa zapisanych w Ewangelii. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
2. Następnie głośno czytamy wybrany fragment z Pisma Świętego.
3. Potem wspólnie rozmawiamy: co każdy usłyszał, co zapamiętał, co zrobiło na nim wrażenie. Osoba prowadząca (tato, mama) może podsumować to wszystko.
4. Na zakończenie podziękujmy Panu Bogu za Jego Słowo i obecność, bo gdzie dwa lub trzej zbiorą się w Jego imię i On tam jest.

Zachęcam do skorzystania z aplikacji Biblia dla dzieci – info z dnia 25. 04.

4. 05  Rozpoczął się miesiąc maj, który poświęcony jest w polskiej tradycji Matce Bożej. Dlatego w tym tygodniu będziemy mówić o Maryi. Proszę zrealizować katechezę, którą znajdziesz TUTAJ. Trzeba po kolei naciskać interaktywne pola, pod którymi kryją się różne treści. Jako zadanie domowe proszę, aby każdy wybrał jedną z propozycji: 1. wykonaj domową kapliczkę Matki Bożej (nie zapomnij, aby w niej znalazł się jej wizerunek), 2. wklej do zeszytu obrazek Matki Bożej i przepisz jedno wezwanie z litanii loretańskiej, 3. zrób zdjęcie kapliczki przydrożnej lub przydomowej. Zdjęcia wykonanych prac proszę przesłać do 12 maja br. Zachęcam też do odprawiania w domu wspólnych, rodzinnych nabożeństw majowych (może temu służyć wykonana przez Was domowa kapliczka). Podczas nabożeństwa można wykorzystać pieśni ukryte pod cyferkami 4 i 5 w linku z katechezą.

8. 05 Zachęcam dzieci z zerówki do wykonania zadań na konkurs Maryjny. Są one umieszczone wyżej. Dziś zapraszam do pokolorowania wizerunku Maryi, który można wykorzystać do wykonania domowej kapliczki Matki Bożej. Obrazki do wydruku są tutaj: Maryja. Jeżeli nie masz drukarki możesz narysować Matkę Bożą. Poniżej umieszczam link do litanii loretańskiej, którą można odśpiewać przy domowej kapliczce. Zapraszam do rodzinnej modlitwy: “I co czuje i co żyje wszystko niech sławi Maryję”.

11. 05 Zbliża się ważne wydarzenie: 100 lat od urodzin św. Jana Pawła II. Zachęcam Was do oglądnięcia filmu o nim. Na następnej katechezie ogłoszę konkurs – zadanie związane z jego urodzinami.

18. 05 Katecheza jest tutaj: JAN PAWEŁ II – 100 rocznica urodzin – katecheza. Poniżej umieszczam linki do rzeczy, o których mówiłem w katechezie: Pieśń Barka, Litanie do JP2, Wirtualny spacer, Informacje o konkursie.

22. 05 Dziś katecheza o wniebowstąpieniu. Oglądnij film i pokoloruj rysunek lub jak nie masz drukarki narysuj jak sobie wyobrażasz Wniebowstąpienie Pana Jezusa.

25. 05 Wczoraj przeżywaliśmy uroczystość Wniebowstąpienia Chrystusa. W Ewangelii Pan Jezu powiedział (Mt 28, 16-20):  „«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»”. Co to wszystko znaczy? Gdzie jest niebo, jak tam się dostać? Posłuchaj komentarza do tej ewangelii oraz zaglądnij do katechezy.

29. 05 Już w niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Ducha Świętego. Tak biblia opisuje to wydarzenie: Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami?» – mówili pełni zdumienia i podziwu. «Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże». Zdumiewali się wszyscy i nie wiedzieli, co myśleć: «Co ma znaczyć?» – mówili jeden do drugiego. «Upili się młodym winem» – drwili inni. (Dz 2, 1-13) Mam dla Ciebie dwa zadania: oglądnij film o Zesłaniu Ducha Świętego, i naucz się piosenki – modlitwy do Ducha Świętego. Zatem do dzieła.

01. 06 Oglądnij!

07. 06 W czwartek będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Co to wszystko oznacza dowiesz się z gry, którą dołączam do tutaj. Proszę wykonać dywan na procesję: link tutaj. Kto zrobi zdjęcie (najlepiej printscreen „PrtSc”) otrzyma nagrodę.