WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

Jeśli naprawdę chcesz, by Twemu dziecku nauka przychodziła łatwiej, by wzniosło się ponad przeciętność, było inteligentne i szczęśliwe, zaszczep w nim miłość do książek. Czytanie  to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na dobre wychowanie! Wiara we własne możliwości, umiejętność myślenia, sprawność językowa, zdolność koncentracji, poczucie bezpieczeństwa, optymizm.
Od września do listopada 2019 r. klasa czwarta uczestniczy w programie: „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości” realizowanym przez fundację „Cała Polska czyta dzieciom”. Dziś do realizacji założeń programu Pani Ania Maśko wybrała na lekcje wychowawczą wartość moralną: ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Wcześniej uczniowie przeczytali w domu opowiadanie Wojciecha Cesarza „Dolina jeleni”. Po omówieniu problematyki dyskutowaliśmy na temat: „Co nam daje bycie odpowiedzialnym?”. Dodatkowo porównaliśmy zachowania bohatera opowiadania „Dolina jeleni” z zachowaniem uczniów. Zauważyliśmy podobieństwo zachowania młodych ludzi uczących się odpowiedzialności. Na zakończenie wykonaliśmy plakaty. Wypisaliśmy wspólnie razem hasła, które kojarzą nam się ze słowem odpowiedzialność oraz stworzyliśmy “drzewo odpowiedzialności klasy IV”. Każdy z uczniów przedstawił, za co jest odpowiedzialny, mając już 10 lat. TUTAJ są zdjęcia.