MĄDRE BAJKI Z CAŁEGO ŚWIATA

Na świetlicy szkolnej, co w środę Pani Ania Maśko czyta bajki!!! “Mądre bajki z całego świata” – to innowacja pedagogiczna (organizacyjno-metodyczna) autorstwa Pani Ani realizowana od października 2019 r. do maja 2020 r. Realizacja innowacji pozwoli na pokazanie uczniom, że podstawowe wartości takie, jak szacunek dla drugiej osoby, mówienie prawdy, pomoc innym, tolerancja są bardzo ważne, aby w odpowiedzialny sposób funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie.

Ważnym aspektem podjęcia się realizacji tejże innowacji są również powody, dla których w ogóle należy czytać bajki – rozwijanie wyobraźni i wrażliwości bez względu na to z jakiego kraju bajka pochodzi.

Realizację innowacji ułatwia fakt, iż na rynku dostępne są serie bajek tzw. „Mądre baki z całego świata” , które zostały zebrane i wydane przez Fundacje Kulczyk. „Mądre bajki” to 16 niezapomnianych opowieści związane z Papuą-Nową Gwineą, Suazi, Filipinami, Rwandą, Kolumbią, Indiami, Bangladeszem, Gwatemalą oraz Polską! A do tego wspaniali artyści, którzy zgodzili się przeczytać te bajeczne historie. Poza czytaniem bajek, podczas zajęć będziemy rozmawiać o pojawiających się tam wartościach, tworzyć krótkie scenki rodzajowe, związane z tematem, a podsumowaniem pracy będą prace plastyczne wykonywane różnymi technikami. Prace będą wykonywane indywidualnie, bądź grupowo, w zależności od tematyki zajęć. 

Bajki uwzględniają także elementy wiedzy o historii, kulturze czy przyrodzie danego kraju. Poza tym historie i przygotowane do nich aktywności w formie ćwiczeń, kolorowanek i zagadek wspomagać mają rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. Nie tylko zachęcają do dialogu o wartościach i uczą rozumienia drugiego człowieka, otwartości i empatii, ale jednocześnie pomagają w budowaniu większego poczucia własnej wartości.

Dziś na zajęciach omawialiśmy bajkę pt: Jak kolorowy Diego trafił na flagę Gwatemali”. TUTAJ są zdjęcia.