SZKOŁA PAMIĘTA

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji Szkoła Pamięta klasa 5 odwiedziła pobliski cmentarz wojenny, znajdujący się w Barcicach. Cmentarz ten należy do okręgu X (Limanowa) Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Jest jednym z 400 cmentarzy tego oddziału.

Na miejscu zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy się nad grobami poległych w czasie I wojny światowej żołnierzy i porozmawialiśmy o śmierci – która jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale o której rzadko myślimy i rozmawiamy. To jesienne popołudnie przyniosło nam wiele refleksji nad naszym życiem. TUTAJ są zdjęcia.