MANDAT CZY CYTRYNA?

Starosądeccy policjanci wraz z uczniami klasy trzeciej i piątej, Darią i Hubertem, prowadzili działania “Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Stróże prawa z komisariatu w Starym Sączu i naszej szkoły kontrolowali, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci, jak również czy piesi poruszają się prawidłowo po drogach. Kierowcy i piesi, zamiast mandatu mieli możliwość skosztowania cytryny. Za jazdę zgodnie z przepisami w nagrodę otrzymywali lizak.

Celem akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest egzekwowanie od kierujących i pieszych przestrzegania przepisów prawa. Działanie to ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa na drogach i prawidłowego przewożenia dzieci. Policjanci kontrolowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a uczniowie wręczali cukierka lub cytrynę. Kierowcy, którzy mieli zapięte pasy otrzymywali cukierki. Natomiast osoby poruszający się po drogach bez zapiętych pasów, miały do wyboru przyjęcie mandatu lub zjedzenie kawałka cytryny. Wszyscy kierujący, którzy zasłużyli na mandat decydowali się na cytrynę. Działania tego typu były mile przyjęte przez kierowców. Należy jednak pamiętać, że były one formą nierepresyjnego podejścia do osób łamiących przepisy.

TUTAJ są zdjęcia!