WYJAZD DO NIEMIECKIEGO OBOZU W OŚWIĘCIMIU

W środę, 19 czerwca 2019 roku, uczniowie klas ósmej, siódmej i szóstej naszej szkoły wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali do Muzeum Auschwitz Birkenau.

To Miejsce Pamięci najstraszniejszej w historii świata, przemyślanej i zorganizowanej „fabryki śmierci”, jaką był zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej obóz koncentracyjny. Zginęło w nim 1,1 mln Żydów, do 150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów i ponad 30 tysięcy osób innych narodowości.

Absolwenci tak zapamiętali to miejsce:

„Zwiedzanie zaczęliśmy od przejścia przez bramę z cynicznym napisem: “Arbait macht frei”, co po polsku znaczy: „Praca czyni wolnym”. W tym miejscu uświadomiłam sobie, że właśnie tutaj w czasie wojny ludzie z całej Europy byli bezdusznie oszukiwani. Przechodzili przez tę bramę, nie wiedząc, jak okrutny los ich czeka.

Następnie dotarliśmy do bloku 6., gdzie na ścianach wąskiego korytarza powieszono zdjęcia więźniów. Przedstawiały one ludzi, którzy zginęli w obozie. Każda fotografia była podpisana, podano zawody, daty urodzenia – przybycia do obozu – i śmierci. Śmierć w Auschwitz przychodziła szybko. Smutne twarze i błagające spojrzenia tych ludzi bardzo mnie poruszyły.

Pan przewodnik pokazał nam także celę św. Maksymiliana Marii Kolbe – patrona naszego Kościoła, w której spędził 14 ostatnich dni życia , po czym został zabity przez podanie mu trucizny. Święty Maksymilian dał świadectwo, że można być człowiekiem nawet w tak nieludzkim miejscu, oddając życie za współwięźnia.

Za blokiem 11. znajduje się Ściana Straceń. Tutaj przeszliśmy w milczeniu, aby oddać hołd ofiarom nazistowskiej ideologii.

Miejsce, które mnie najbardziej poruszyło to komora gazowa i krematorium. Ludzie masowo umierali tu, gdzie my staliśmy. Uczucia, które mi towarzyszyły w tamtym momencie, były dla mnie nie do opisania.” 

„Przyjazd do Birkenau, już na zawsze w mojej pomięci pozostaną tory prowadzące na rampę, selekcja, baraki, piece krematoryjne. I obraz tych chwil, w których decydowano o losie człowieka.” 

Wyjazd do Oświęcimia nikogo nie pozostawił obojętnym, wszystkich skłonił do refleksji.

TUTAJ znajdziesz zdjęcia.