DZIEŃ ZIEMI W POPOWICACH

W czwartek 26 kwietnia przeżywaliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi.

Przedstawiciel Nadleśnictwa Stary Sącz, odwiedził uczniów klas IV – VII. Młodzież naszej szkoły miała okazję dowiedzieć się wiele istotnych informacji na temat tego terenu.

Obszar Nadleśnictwa Stary Sącz według rejonizacji przyrodniczo-leśnej Tramplera położony jest w VIII Karpackiej krainie przyrodniczo-leśnej. Jednostka nadleśnictwa położona jest w województwie małopolskim na terenie powiatu nowosądeckiego. Teren świetnie sprawdza się w funkcji wypoczynku i rekreacji . Zwiedzić można między innymi  Rezerwat przyrody „Cisy w Mogilnie’’ , Rezerwat przyrody „Białowodzka cisza nad Dunajcem”, Ołtarz Papieski, Pomnik przyrody „Krzesło Kingi”, Kościół św. Elżbiety. W lasach żyje wiele gatunków zwierząt typowych dla lasów górskich Karpat, tj. jelenie, sarny, dziki. Okresowo pojawiają się: niedźwiedź, a stale bytuje wilk i ryś. Osobliwością świata zwierzęcego są rzadkie ptaki gniazdujące w Beskidzie Sadeckim, m.in. sowy, bocian czarny, kruk, orlik krzykliwy, kania rdzawa i pustułka. Gady zaś: żmija zygzakowata, zaskroniec, jaszczurki. Chronione gatunki drzew to cis pospolity i jarząb brekinia, a rośliny runa: języcznik pospolity, lilia złotogłów, pełnik europejski, paprotka zwyczajna, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, ciemiężyca zielona, gorczyca trojeściowa, kopytnik pospolity, parzydło leśne, podrzeń żebrowiec.

Na koniec prelekcji uczniowie wspólnie posadzili przed budynkiem szkoły sadzonki drzewek. Podsumowaniem Dnia Ziemi było przedstawienie przez każdą klasę krótkich, zabawnych scenek. Koordynatorem tego wydarzenia była Pani Monika Mleczko wraz z wychowawcami klas od 4 do 7.

Tutaj znajdziesz zdjęcia.

W tym dniu rozwiązany został konkurs dla dzieci z klas od zerówki do trzeciej. Dzieci miały wykonać wspólnie prace i zaśpiewać piosenkę o wiośnie. Zwyciężyła klasa trzecia, która otrzymała dyplom i album przyrodniczy. Koordynatorem konkursu była Pani Aneta Lompart.

Tutaj znajdziesz filmy: występ Andżeliki i Doriana…, wspólny śpiew i taniec.