NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im. Św. Kingi w Popowicach odbyło się spotkanie edukacyjne, w którym udział wzięli uczniowie z klas 1 – 6 naszej szkoły. Ta szczególna lekcja historii poświęcona była działaniom V Wileńskiej Brygady AK, którą dowodził legendarny mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”.

Spotkanie rozpoczęła p. Dyrektor Grażyna Smaga, która w kilku słowach przybliżając historię związaną z czasami działań Partyzantów, następnie minutą ciszy oddaliśmy hołd poległym Żołnierzom Armii Krajowej walczącej z okupantem. Ten parę chwil pozwoliło wprowadzić widownię w odpowiedni nastrój zadumy i zaciekawienia. Po czym do dzieła ruszyli mali aktorzy  z drużyny harcerskiej „Wilki” z Popowic. Podczas spektaklu została przybliżona postać „Inki” czyli Danuty Siedzikówny, której matka została zamordowana przez gestapo, wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie odbyła przeszkolenie medyczne. W 1945 roku została aresztowana przez specjalną grupę NKWD-UB, ale polscy żołnierze szczęśliwie odbili konwój, w którym przewożono Siedzikównę. „Inka” dołączyła do oddziału „Łupaszki”, w którym działała aż do swojego aresztowania w lipcu. Po ciężkim śledztwie pełnym tortur stalinowscy oprawcy skazali ją na karę śmierci. Danuta Siedzikówna została zamordowana 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej. Miała wówczas 17 lat. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnie słowa „Inki” brzmiały: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”! historia Inki.

W rolę tytułowej Inki wcieliła się Aleksandra Korona, ponadto w przedstawieniu wzięli udział: K. Smaga, Z. Kocoń, K. Kołodziej, G. Jurecka, O. Bielak, P. Furtak, K. Lompart, K. Pietrzyk, B. Sejud, D. Bober, B. Krawczyk, M. Żal, P. Bober, A. Drożdż, przedstawienie opracował i przygotował p. K. Górski.

Tutaj znajdziesz relację fotograficzną!