„Treny Jana z Czarnolasu”

Młodzież klasy 7 i 8 udała się na spektakl do MOK w Nowym Sączu . Nosił on tytuł „Treny Jana z Czarnolasu” i został wystawiony przez aktorów Teatru Nowoczesnego w Krakowie. Przedstawienie nawiązywało do „Trenów” Jana Kochanowskiego i było próbą połączenia tego utworu ze współczesnym jego odbiorem przez uczniów, którzy raczej niechętnie sięgają po tego typu literaturę. Przesłaniem reżysera było wyjaśnienie młodemu odbiorcy, jakie okoliczności towarzyszyły powstaniu tego utworu, jakie znaczenie mają poszczególne treny, a także jak należy je tłumaczyć i po co je dziś czytamy. Wrażenia uczniów po obejrzeniu spektaklu były różne, przeważały jednak pozytywne komentarze. Uważnemu odbiorcy z pewnością zapadną w pamięć sceny obrazujące rozpacz ojca po stracie dziecka, muzyka oraz efekty świetlne.

Opiekunowie wyjazdu: Beata Nowak, Maria Tokarczyk, Anna Maśko